Gęś różni się od indyka tym, że jest naszym tradycyjnym daniem, trochę zapomnianym,ale nie oznacza to, że mniej smacznym. 5 i 6 listopada w oddalonym od Ustki o 17 kilometrów Swołowie odbyło się po raz czwarty Święto Gęsi. Pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina" Koła Gospodyń Wiejskich promowały gęsinę jak i produkty z niej nawiązując do jesiennego zwyczaju bicia gęsi w okolicach dnia św. Marcina. Gęsi były bardzo popularnym i powszechnym zwierzęciem hodowanym na Pomorzu, jak i w całej Polsce. Przygotowywano z nich wiele wspaniałych dań, a także przetworów na zimę. Sam gęsi smalec nadaje się wspaniale do przechowywania w nim mięsa. Metoda ta pochodzi z czasów, kiedy nikomu nie śniło się jeszcze o chłodziarkach. Gęsi smalec jest bowiem naturalnym środkiem konserwującym. Nie ma w nim wody: to czysty tłuszcz, w którym naturalne procesy jełczenia zachodzą znacznie wolniej.Gęś pieczona, gotowana, smażona, faszerowana, wędzona, w bigosie, zupie, smalcu, pasztecie no i wreszcie czernina była udostępniona do skosztowania. Specjały te zawładnęły przez dwa dni zabytkową zagrodą Albrechta w Swołowie. Była to cześć ogólnopolskiej promocji mięsa gęsiego nie tylko wśród konsumentów, ale również restauratorów. Organizatorzy przez to przedsięwzięcie chcą doprowadzić do powstania mapy restauracji i punktów gastronomicznych w Polsce serwujących gęsinę. Fajnie, że promuje się powrót do polskiej tradycji spożywania gęsiny, ponieważ polska gęś owsiana to prawdziwa arystokracja wśród drobiu.Na pewno większości z nas przypadną do gustu wątróbki gęsie delikatnie podsmażone na oliwie, po wcześniejszej, krótkiej marynacie, pyszna jest gęś pieczona, nafaszerowana skórkami z jabłek zapiekanymi w karmelu, rosół, pasztet z gęsi, zupa z brukwi, tatar z gęsi i szyjka gęsia nadziewana. Rewelacyjnie też smakuje gęś z duszonymi jabłkami, kiszoną i czerwoną kapustą, suszonymi śliwkami, pomarańczami i konserwowanymi w syropie brzoskwiniami.W przypadku pieczonej gęsi dobrze jednak wiedzieć, że przy odgrzewaniu, będzie stawać się coraz twardsza, więc najlepiej zjadać ją całą prosto po wyjęciu z gęsiarki czy brytfanny.
Warto o tym wszystkim pamiętać, gdy będziemy stali w kolejce po sprawunki na świąteczny stół. Zwłaszcza po drób.
Smacznego! :)
Wypada nadmienić, że Stowarzyszenie Turystyczno- Sportowe "Ustka", Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustce oraz Lokalna Organizacja Turystyczna "Ustka" zorganizowały wycieczkę pieszą i rowerową na wyżerkę w Swołowie. Połączono tym sposobem przyjemne z pożytecznym dając możliwość natychmiastowego pozbycia się nagromadzonych w organizmie kalorii podczas festynu. Brawo za pomysł! :)
Zośka (Wednesday, 09 November 2011 00:29)
Były czasy że zaczynałam się zastanawiać czy gęsi to nie wymarły gatunek? Poza gospodarzem na ryneczku nigdzie nie można było ich kupić. W mojej okolicy również odbył się pyszny VI Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi. Co tam się nie działo? Sama polecam gęś faszerowana podróbkami z gęsi i gęś w sosie śliwkowym.
Partnerka:) (Wednesday, 09 November 2011 03:06)
Szukałam ostatnio gąski i znalazłam w Makro :) 25 zł za kilogram ,średnia waga ok 7 kg :D
W związku z tym naszło mnie pytanie skąd taka wysoka cena za gęś w porównaniu do kaczki czy indyka??
Gorzej się je hoduje czy tyle żrą i potem takie przeszczepy atomowe rosną :DDDD
viola (Wednesday, 09 November 2011 07:09)
Mnie sie gesi kojarza ze swietami .Pamietam zapach smalcu z gesi-mama robila taki,jedyny w swoim rodzaju....:)
ale jak zjesc cala ges na raz ???;)))))
Ewi (Wednesday, 09 November 2011 08:34)
Gęsinę powinniśmy jeść nie tylko dla czystej przyjemności, ale i ze względów zdrowotnych. Mięso to jest wyjątkowo zdrowe, bo zawiera jedynie 3,5-5% tłuszczu, podczas gdy wieprzowina zawiera go blisko 30%
Udka gęsie confit z chutneyem ze śliwek
4 udka gęsie
1 litr gęsiego tłuszczu
1 główka czosnku
2 łyżki soli
4 łyżki majeranku.
liść laurowy, ziele angielskie,
rozmaryn
200 g śliwek mrożonych
bez pestek
2 cm świeżego imbiru
1 szalotka posiekana
1 łyżeczka przyprawy
garam masala
2 ząbki czosnku rozetrzeć z solą i wymieszać z majerankiem. Natrzeć udka i odstawić na 12 godzin. Następnie zalać udka tłuszczem, dodać zioła i resztę czosnku. Gotować na bardzo małym ogniu przez ok. 1,5 – 2 godziny, aż mięso będzie miękkie. Schłodzić udka w tłuszczu. Przed podaniem należy wyjąć je z tłuszczu i dopiec w piecu, tak by skórka była brązowa i chrupka.
W tym czasie na tłuszczu gęsim zeszklić szalotkę i imbir, dodać śliwki i garam masala. Dusić na małym ogniu przez około 5 minut. Podawać jako sos do udek.
Pozdrawiam i zycze Smacznego:))
Partnerka:) (Wednesday, 09 November 2011 09:02)
Ale robicie smaka a ja jeszcze nic nie jadłam :(
Taką gąskę to chyba jedynie na święta dla większej ilości osób trzeba zrobić,mrożone mięso to już nie to..;)
włóczykij (Wednesday, 09 November 2011 12:27)
Smalec gęsi bez dodatków i konserwantów to najlepszy tłuszcz zwierzęcy!Ma również właściwości lecznicze. Jest doskonałym lekiem na bóle stawów,kręgosłupa, działa również rozgrzewająco.Przy dobrej wódeczce i doborowej kompaniji,to i ze dwie gęsi "zejdą";))
ustka (Wednesday, 09 November 2011 17:38)
Dobrze przyrządzona kaczka jest posiłkiem dla jednej osoby, to gęś tak pyszna jak ta z przepisu Ewi będzie posiłkiem dla dwojga, no moze trojga;)
Wylinka morska (Wednesday, 16 November 2011 03:30)
Trojga? O nie,dam radę całej gęsi :)
A smalczykiem ze Swołowa się namaściłam i taki on pyszny był taki bez przypraw a wyglądał w miseczce jak miód :)
By dogodzić sobie na 200% to oczywiście musi być ze skwarkami,cebulką i majerankiem mniam :)
To najzdrowszy tłuszcz bo jako jedyny nie ma tego złego cholesterolu.A skazany na osnucie dymem pierśnik z gęsi to dopiero rarytas.Było drogo,ale smacznie warto :))
Wylinka morska (Friday, 10 February 2012 14:33)
Bogusław potrafił zjeść 10 kilogramowa gęś i kiedyś mawiano:”A co to jest,jedna gęś! To tylko udko i pierś!”,
albo: ”Gęś to śmieszny ptak:po
jednej nie masz dosyć, a po dwóch popsujesz sobie żołądek”.:)
Mędrzec (Sunday, 01 April 2012 10:56)
Ze względu na sposób i proces chowu do najzdrowszych mięs drobiowych należą hodowane w warunkach naturalnych kaczka i gęś, następnie indyk i kurczak. Nasz kraj z hodowli gęsi, które karmione są naturalnie, co sprawia, że posiadają wiele wartości odżywczych, minerałów, a mięso jest wyjątkowo smaczne. Kurczaki i indyki najczęściej pochodzą z chowu fermowego, dlatego jakość mięsa zależy od rodzaju paszy, którą są karmione.