Szukanie przyjaciela.

Pensjonat Villa banita w zimowej scenerii. Fot.Joasia69
Pensjonat Villa banita w zimowej scenerii. Fot.Joasia69

Śniegu w Ustce napadało tyle, że przez kilka dnia to miasto spowite było najprawdziwszą bajkową scenerią. Każdy wystający, odstający, wyrastający spod powierzchni ziemi  element został przystrojony śniegową czapą. Brakowało jedynie królowej śniegu objeżdżającej ulice Ustki w lodowych saniach zaprzężonych w tuzin śniegowych reniferów. A może, właśnie, jej wizycie zawdzięczamy takie piękne widowisko? Przecież w czasach ocieplania się klimatu takie śniegowe  fajerwerki, to osobliwość wielka! Więc, kto wie, kto wie...? W każdym bądź razie ja jej na własne oczy nie widziałem, ale wyczuwało się jej obecność prawie na każdym kroku.Czy z królową śniegu można się zaprzyjaźnić? Ludzie potrafią sobie wiele wmówić, ale czy to będzie przyjaźń obustronna? Na pewno nie! Co innego więź uczuciowa z innym człowiekiem, czy zwierzęciem. Chociaż ze zwierzętami, to również nie jest prawdziwa przyjaźń, ponieważ najczęściej są to związki uzależnione w jakiś sposób.  Głównie uzależnione w oparciu o "miskę", czyli dokarmianie. Tylko pomiędzy ludźmi może istnieć bezwarunkowa, odwzajemniona polegająca na szacunku i zrozumieniu przyjaźń. Każdy człowiek rozumie to pojecie inaczej a co mówią o przyjaźni "fachowcy"?

Albert Camus- Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem. Czy istnieje coś gorszego niż miłość brzydkiej kobiety? Owszem - przyjaźń pięknej kobiety. Przyjaciele nie są zainteresowani burzami, które przeżywasz, ale chętnie korzystają z twego statku.Z przyjaźnią sprawa nie jest taka prosta. Długo i z trudem się ją zdobywa, ale kiedy się już przyjaźń posiadło, nie sposób się od niej uwolnić, trzeba stawić czoła.

Arthur Schopenhauer- Czego twój wróg nie powinien wiedzieć, nie mów przyjacielowi.

Oscar Wilde- Między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa. Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość - tak, lecz nie przyjaźń.Każdy może współczuć cierpieniom przyjaciół, lecz trzeba mieć wspaniały charakter, by móc cieszyć się powodzeniem przyjaciela.Wolałbym raczej stracić najlepszego przyjaciela niż najgorszego wroga. By mieć przyjaciół, wystarczy tylko być dobrodusznym, ale gdy człowiek nie ma żadnego wroga, to musi tkwić w nim coś nikczemnego.

Cyceron- Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha - odświeża siły. Wrogowie często mówią prawdę, przyjaciele nigdy. Wykreślić ze świata przyjaźń... To jakby zagasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie. Pewnego przyjaciela poznaje się w sytuacji niepewnej. Prawdziwa przyjaźń to doskonała harmonia tego, co ludzkie z tym, co boskie.

Arystoteles- Przyjaciele - jedna dusza w dwóch ciałach.Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.Doskonała przyjaźń rodzi się między dobrymi oraz między tymi, co osiągnęli jednoczący stopień cnoty.

Mark Twain- Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami.

Epikur- My nie tyle potrzebujemy pomocy przyjaciół co wiary, że taką pomoc możemy uzyskać.

Seneka Młodszy- Kiedy umiera twój przyjaciel, niech twoje oczy nie będą suche, ale niech także nie stają się morzem. Łzy tak, ale płacz nie.Jakże bardzo pochlebstwo przypomina przyjaźń!? Lepiej poszukać sobie nowego przyjaciela niż płakać po dawnym.

Sokrates- Jak dziwną jest rzeczą, że ludzie zawsze umieją odpowiedzieć na pytanie, ile posiadają owiec, natomiast nie umieją podać liczby przyjaciół ani ich wymienić - tak nisko ich cenią.

Pitagoras- Przyjaciel to drugi ja; przyjaźń to stosunek liczb 220 i 284.

Denis Diderot- Prawdziwa przyjaźń istnieje wtedy, gdy człowiek nie ma nic, bo wówczas przyjaźń jest jego największym skarbem.

Benjamin Franklin- Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół.

Epiktet z Hierapolis- Nie skarby są przyjaciółmi, ale przyjaciel skarbem.

Piotr Skarga- Jeżeli przyjaźń nie jest związana miłością i cnotą, łatwo może być rozwiązana przez głupotę.

Plutarch- Najlepszą wagą do mierzenia przyjaźni jest nieszczęście.

Terencjusz- Uległość stwarza przyjaciół, mówienie prawdy nienawiść.Prawda rodzi nienawiść, uległość przyjaciół.

Pliniusz Młodszy- Miłość najlepszym przyjacielem.

Safona- Przyjaźń jest subtelną rozkoszą szlachetnych dusz.

Salomon- Bogactwo przyczynia wielu przyjaciół.

Marcel Proust- Sympatie i antypatie nie są zaraźliwe - i to jest właśnie bardzo smutne w przyjaźniach i stosunkach z ludźmi.
Na pewno wśród tych cytatów każdy z nas znajdzie kilka z którymi się w zupełności  zgodzi , natomiast jakąś liczbę z nich całkowicie zaneguje. Zakładając jednak, że posiadanie prawdziwego przyjaciela, to szczęście, to łatwiej nam będzie poprzez subiektywność doznań ludzkich zrozumieć proces szukania prawdziwej przyjaźni, czy też  stan oczekiwania na przyjaźń. Dla niektórych samo czekanie na jakieś wydarzenia dostarcza więcej emocji niż samo wydarzenie i jego rezultat. Warto zauważyć, że pomimo tego iż zwykle staramy się przewidywać rezultaty swoich poczynań, to w odczuwaniu przyjaźni- szczęścia decydującą rolę mają uczucia. Intensywność tych ostatnich zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest okres życia - łatwo zauważyć, że dzieci zwykle wykazują większą wrażliwość na emocje. Łatwiej nawiązują kontakty towarzyskie z innymi ludźmi. Na poszukiwanie przyjaciół wpływa także doświadczenie życiowe poszczególnych osób, co przekłada się na reakcje, które będą odpowiedzią na różne zjawiska z jakimi ludzie spotykają się w świecie. Z pewnością poczucie przyjaźni kształtują warunki życiowe. Współcześnie przeciętny człowiek dysponuje większymi wygodami niż średniowieczny król, mimo tego wielu ludzi nie ma przyjaciół. Podobnie na poczucie przyjaźni wpływają cechy wynikające z bezpośrednich doświadczeń, takie jak pozytywne myślenie i optymizm. Nie małą rolę w postrzeganiu siebie jako osób szczęśliwych i otwartych na nawiązywanie znajomości mają procesy psychologiczne, takie jak idealizacja pewnych osób czy zjawisk, a także wewnętrzne skale porównawcze, które umożliwią nam ocenę siebie, otaczających nas ludzi  i świata.Dlatego poznając ludzi nie zamykajmy się w swoim kokonie idealizmu. Nie szukajmy postaci z bajek, herosów pięknych ,bogatych i opływających w szczęście i dostatek.   Szukajmy bogactwa charakteru, bo to jest to, czego nie można kupić a stracić nigdy....I nigdy nie nalegajmy w imię przyjaźni- przyjaźń, to zrozumienie :)

Więcej zdjęć z zimowej Ustki  znajdziecie pod tym adresem:  zima w Ustce.

 

Write a comment

Comments: 9
 • #1

  Lena (Sunday, 16 December 2012 13:03)

  Czytałam z zapartym tchem . Arcyciekawy temat do przemyślenia w długi zimowy wieczór .

 • #2

  Wylinka morska (Wednesday, 26 December 2012 12:52)

  Dziękuję,bardzo ciekawy artykuł,wszystko zrozumiałam ;))))

  Pozdrawiam ciepło,jeszcze świątecznie :))))


  < plusk >

 • #3

  Romek (Thursday, 03 January 2013 21:08)

  Kumpli mam wielu przyjaciela na śmierć i życie jednego.
  W nowym roku życzę wam pracy i dużo kasy

 • #4

  Magdalena (Saturday, 19 January 2013 12:56)

  Pozdrowienia dla Ciebie wysyłam mój Przyjacielu :*

 • #5

  Ewa G. (Wednesday, 27 February 2013 15:02)

  Fajny artykuł, skłania do zastanowienia nad swoimi przyjaźniami. Zastanowiła mnie też definicja szczęścia Pana Pitagorasa. 0,77? W każdym razie wydaje mi się, że przyjaciel jest przyjacielem dla przyjaciela i trzeba mieć szczęście, żeby spotkać kogoś takiego, dla kogo będzie można być przyjacielem i w dodatku ten sam ktoś będzie przyjacielem dla nas. Zakręciłam :(

 • #6

  nocleginadmorzem (Saturday, 09 March 2013 07:08)

  Może to dlatego, że Pitagoras miał ścisły umysł? ;) Zakręcenia są po to, aby je odkręcać :)) Pozdrawiam :)

 • #7

  Best Juicer (Sunday, 14 April 2013 03:54)

  This is a great post! Thank you for sharing!

 • #8

  lyzki (Friday, 26 April 2013 14:27)

  chcę zobaczyć więcej zdjęć, nigdy nie byłam zimą nad morzem

 • #9

  Ewa G. (Tuesday, 13 August 2013 14:22)

  OK, miał ścisły umysł, ale jak to wyliczył? Jakie działania doprowadziły do takiego akurat wyniku???
  Czasami już jest za późno, żeby odkręcać :(
  Pozdrawiam :)

Polecamy:

Zachód słońca na plaży w Ustce.
Zachód słońca na plaży w Ustce.
Latarnia w Ustce.
Latarnia w Ustce.
Przestronne wnętrza Villi Banita.
Przestronne wnętrza Villi Banita.

Idąc w sukurs oczekiwaniom Państwa co do poznania miejsca do którego planujecie przyjazd na urlop, wczasy, czy też weekendowy wypad,  przedstawiamy wirtualnie pokoje w Ustce, uzdrowisko Ustka i miasto Słupsk. Mamy wielką nadzieję, że ten krótki spacer  przedstawi noclegi w Ustce jako atrakcyjną formę spędzenia czasu wolnego i jeszcze bardziej zachęci do odwiedzenia tej urokliwej i pełnej interesujących a zarazem cudownych miejsc krainy. 

Biesiadne miejsce.
Biesiadne miejsce.
Wybierając noclegi Ustka wybierz pensjonat Villa Banita w Ustce.
Ekskluzywne leżaki dostępne są dla gości naszego pensjonatu. Noclegi Ustka.
Kochamy kwiaty.
Kochamy kwiaty.
Ogólnodostępny grill.
Ogólnodostępny grill.
Kwiaty to to co kochamy!
Banitowy eksponat tworzący klimat noclegów w Ustce..
Noclegi w Ustce oferuje Pensjonat Villa Banita.
Pokoje w Ustce w Villi Banita.
Dzieci musza mieć się gdzie bawić podczas wynajmowania noclegów w Ustce.
Plac zabaw dla dzieci. Noclegi Ustka w pensjonacie Villa Banita.
Nasza Żaba w otoczeniu stokrotek.
Nasza Żaba w otoczeniu stokrotek.
Na wczasach a jak w domu.
Ukwiecona posesja pensjonatu Villa Banita. Noclegi Ustka.
Domek zabawowy dla dzieci.
Dla osób z małymi dziećmi wynajmujących noclegi w pensjonacie Villa Banita w Ustce mamy przygotowany plac zabaw dla ich pociech.
Dywan ze stokrotek w pensjonacie Villa Banita w Ustce.
Stokrotki polubiły pokoje w pensjonacie Villa Banita w Ustce.
Piękno morza.
Piękno morza.
Widok z plaży zachodniej.
Widok z plaży zachodniej.